wtorek, 12 listopada 2019

"Za, a nawet przeciw" w PR3

Audycja radiowa na ogólnopolskiej antenie Trójka - Program 3 Polskiego Radia wyemitowana w środę (13 listopada) od godz. 12.05 Za, a nawet przeciw Trójka o potrzebie zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Prowadzący audycję - red. Kuba Strzyczkowski

Link do audycji: https://www.polskieradio.pl/9/302/Artykul/2402082,Czy-ustawa-o-spoldzielniach-mieszkaniowych-powinna-zostac-zmieniona?
PR3
Nie jest tajemnicą, że w wielu spółdzielniach demokracja jest fasadowa, a na walnych zgromadzeniach niczego nie można przegłosować, bo rządzą "drużyny prezesa". Teoretycznie rady nadzorcze powinny kontrolować zarządy spółdzielni, ale w praktyce takiej kontroli nie ma. Dochodzi do patologii w systemie płac. W jednej z warszawskich spółdzielni prezes zarabia miesięcznie 68 tysięcy złotych...
Czy ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych powinna zostać zmieniona?
– Dla zarządu organem, który ustala wysokość zarobków, jest rada nadzorcza. Informacje o zarobkach są dostępne w dokumentach. W przypadku Spółdzielni Mieszkaniowej "Bródno" wysokość zarobków jest ustalona wielokrotnością średniej krajowej i mam tutaj na myśli tylko podstawę. Spółdzielnia Bródno prowadzi działalność inwestycyjną i ta też jest wynagradzana jako dodatek dla zarządu określany jako nadzór inwestorski. Osoby, które pełniły nadzór inwestorski przy ostatniej inwestycji dostały 2 mln 900 tys. zł. Problem tkwi w tym, że nie ma sankcji za łamanie prawa przez zarządy – wyjaśnia Tomasz Szynkiewicz, działacz społeczny, spółdzielca w Spółdzielni Mieszkaniowej "Bródno".
– Mijają lata walki o prawa spółdzielców. Na początku była walka o tzw. uwłaszczenie i udała się – człowiek, który zapłacił za mieszkanie, jest jego formalnym właścicielem, a wcześniej tak nie było. Później poszłam do Trybunału Konstytucyjnego, bo wiedziałam, że dla spółdzielców nie ma prawa do majątku, nie ma informacji, nie ma członkostwa. Potem była nowelizacja. Co można było zrobić, tyle zrobiliśmy – jest prawo do majątku, nie chodzi tylko o fundusz remontowy, ale też jest prawo do majątku spółdzielni, czego nigdy nie było – mówi Lidia Staroń, senator niezależna, działaczka społeczna i przedsiębiorca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz